subject
Business, 03.12.2019 01:10 LJ710

Bruno’s gelato café has a fixed cost of $100. the variable cost of producing 10 gelatos is $20, and the variable cost of producing 11 gelatos is $22. what is the total cost and marginal cost of producing 11 gelatos?

ansver
Answers: 3

Another question on Business

question
Business, 02.02.2019 04:30
Problem 1-2a (part level submission) on august 31, the balance sheet of la brava veterinary clinic showed cash $9,000, accounts receivable $1,700, supplies $600, equipment $6,000, accounts payable $3,600, common stock $13,000, and retained earnings $700. during september, the following transactions occurred. 1. paid $2,900 cash for accounts payable due. 2. collected $1,300 of accounts receivable. 3. purchased additional equipment for $2,100, paying $800 in cash and the balance on account. 4. recognized revenue of $7,300, of which $2,500 is collected in cash and the balance is due in october. 5. declared and paid a $400 cash dividend. 6. paid salaries $1,700, rent for september $900, and advertising expense $200. 7. incurred utilities expense for month on account $170. 8. received $10,000 from capital bank on a 6-month note payable. collapse question part (a) prepare a tabular analysis of the september transactions beginning with august 31 balances.
Answers: 2
question
Business, 29.01.2019 16:25
How is the role of government determined in the american free enterprise system?
Answers: 2
question
Business, 28.01.2019 22:10
An employer takes a deduction from your paycheck for federal taxes. where does this money go? -the money is sent to the federal government to pay for goods and services for the community. -the money is sent to the mayor. -the money is sent to the federal government and deposited in a retirement account. -the money is sent to the social security fund.
Answers: 3
question
Business, 27.01.2019 18:40
If you owned a restaurant would you manage it yourself or i or someone to manage it for you
Answers: 2
You know the right answer?
Bruno’s gelato café has a fixed cost of $100. the variable cost of producing 10 gelatos is $20, and...
Questions
question
Chemistry, 09.04.2020 11:05
question
Mathematics, 09.04.2020 11:06
question
Biology, 09.04.2020 11:06
Questions on the website: 6644838