subject
Business, 30.11.2019 04:50 yoongnzl

Tang company accumulates the following data concerning raw materials in making its finished product: (1) price per pound of raw materials—net purchase price $3.04, freight-in $0.49, and receiving and handling $0.23. (2) quantity per gallon of finished product—required materials 3.50 pounds, allowance for waste and spoilage 0.80 pounds. compute the following. (round answers to 2 decimal places, e. g. 1.25.) (a) standard direct materials price per pound of raw materials. $ (b) standard direct materials quantity per gallon. pounds (c) total standard materials cost per gallon. $ click if you would like to show work for this question: open show work

ansver
Answers: 3

Another question on Business

question
Business, 30.01.2019 20:13
Which represents a shortage in the market? a market price is less than equilibrium price. b market price equals equilibrium price. c quantity supplied is greater than quantity demanded. d quantity supplied equals quantity demanded.
Answers: 3
question
Business, 30.01.2019 00:52
What tax is paid by the most people in the united states
Answers: 1
question
Business, 29.01.2019 23:30
If angela is saving $350 per month, what is her savings rate (i.n., savings as a percentage of disposable income)
Answers: 1
question
Business, 29.01.2019 22:02
A$10,000 at 4.50% for 10 years compounded quarterly using the formula
Answers: 1
You know the right answer?
Tang company accumulates the following data concerning raw materials in making its finished product:...
Questions
question
Mathematics, 05.06.2019 06:20
Questions on the website: 6551841