subject
Mathematics, 03.12.2019 01:15 gatorr2010

Joe bought g: gallons of gasoline for $2.85 per gallon and c: cans for oil for 3.15 dollars.

part a: what expression can be used go determine the total amount joe spent on gasoline and oil?

part b: if he bought 8.4 gallons of gasoline and 6 cans of oil, how much will he have spent in all?


! you : d​

ansver
Answers: 1

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 05.02.2019 02:05
What is the product of 1.7 × 10–13 and 3.5 × 1025? (5 points) 1.8 × 1012 2.06 × 1012 3.5 × 1012 5.95 × 1012
Answers: 3
question
Mathematics, 04.02.2019 17:46
Iwant to know what 3g+5h+4g-2h is my teacher is too selfish to tell us
Answers: 1
question
Mathematics, 02.02.2019 21:50
Questions 7-8. use the following table to answer. year 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 cpi 201.6 207.342 215.303 214.537 218.056 224.939 229.594 232.957 7. suppose you bought a house in 2006 for $120,000. use the table above to calculate the 2013 value adjusted for inflation. (round to the nearest whole number) 8. suppose you bought a house in 2013 for $90,000. use the table above to calculate the 2006 value adjusted for inflation. (round to the nearest whole number)
Answers: 3
question
Mathematics, 02.02.2019 02:57
Someone answer this asap for the first five terms of a sequence are shown. 5, 11, 23, 47, 95, . . which recursive function defines the nth term in the sequence for n > 1? a. f(n) = f(n - 1) + 6 b) f(n) = f(n - 1) + 48 c) f(n) = 3 • f(n - 1) + 1 d) f(n) = 3 • f(n - 1) - 4
Answers: 1
You know the right answer?
Joe bought g: gallons of gasoline for $2.85 per gallon and c: cans for oil for 3.15 dollars.
Questions
question
Geography, 19.05.2017 05:12
question
History, 18.05.2017 17:54
Questions on the website: 6487750