subject
Mathematics, 02.12.2019 23:20 helpmeplease95

Sonya paid $2.75 per pound for fresh fish last week. this week, she paid a total of $1.20 more when she purchased 3 pounds of fish. what is the price per pound this week, in dollars per pound?

ansver
Answers: 2

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 02.02.2019 23:46
With both problems. a.s.a.p directions on photo ^
Answers: 1
question
Mathematics, 02.02.2019 21:30
Joanie wrote a letter that was 1 1/4 pages long. katie wrote a letter that was 3/4 page shorter then joagies letter. how long was katies letter
Answers: 1
question
Mathematics, 02.02.2019 19:57
(05.03 mc) part a: explain why the x-coordinates of the points where the graphs of the equations y = 4x and y = 2x−2 intersect are the solutions of the equation 4x = 2x−2. (4 points) part b: make tables to find the solution to 4x = 2x−2. take the integer values of x between −3 and 3. (4 points) part c: how can you solve the equation 4x = 2x−2 graphically? (2 points)
Answers: 1
question
Mathematics, 02.02.2019 05:50
The track team ran a mile and a quarter during their practice how many kilometers did her team runs?
Answers: 1
You know the right answer?
Sonya paid $2.75 per pound for fresh fish last week. this week, she paid a total of $1.20 more when...
Questions
question
Mathematics, 17.02.2019 07:52
question
Social Studies, 05.02.2016 01:48
question
Social Studies, 23.01.2017 01:39
Questions on the website: 6551834